
Nie musi być wcale tak jak ludzie myślą, że kto płaci wyższą składkę będzie mieć wyższą emeryturę- twierdzi prof. Witold Orłowski w wywiadzie na Onet Opinie.
https://www.youtube.com/watch?v=dvGiL9VVRO4Nie tak dawno ogólna stopa zastąpienia wynosiła 60% , a dziś wynosi 56% , a indywidualna stopa zastąpienia tylko 38,6 % (stosunek wysokości pierwszej otrzymanej emerytury do ostatniej pobranej płacy w okresie aktywności zawodowej). Jest to niestety jeden z najgorszych wyników wśród wszystkich badanych państw (kraje OECD ?średnia 63%). Niestety prognozy dla stopy zastąpienia w Polsce w przyszłości są bardzo pesymistyczne. Wszystko wskazuje na to, że obecnie wchodzący na rynek pracy młodzi ludzie, odchodząc na emeryturę, będą mogli liczyć na wypłatę świadczenia w wysokości ok.25% swojej dotychczasowej pensji. Wpływ na tak znaczne obniżenie stopy zastąpienia ma wciąż pogłębiający się niż demograficzny i rosnąca długość życia. Polacy cały czas nie przyjmują do wiadomości tego, że państwowy system emerytalny będzie działać coraz słabiej. Powinno nastąpić głębokie przewartościowanie myślenia. Z tego ?ufam politykom, oni o mnie zadbają? na ?od dziś dbam o siebie sam, co mogę to odkładam, myślę o przyszłości bo nikt tego za mnie nie zrobi?. W szczególnie trudnej sytuacji będą osoby samozatrudnione, płacące najniższe składki ZUS.Muszą one sobie już dziś odpowiedzieć na pytania:
Jak oszczędzać na emeryturę? W co inwestować na emeryturę? Jak dywersyfikować inwestycje?
Istnieją różne sposoby oszczędzania i inwestowania z myślą o przyszłej emeryturze.
IKE, IKZE, obligacje skarbowe czy korporacyjne. Dla osób bardziej tolerujących ryzyko i obeznanych z rynkiem finansowym ? akcje, ETF-y, metale szlachetne itd. Osoby prowadzące od lat działalność gospodarczą na małą lub średnią skalę nie zdążą już zaoszczędzić dostatecznej kwoty wpłacając co miesiąc niewielkie sumy na jeden z programów emerytalnych. Obligacje skarbowe z kolei dają stopy zwrotu minimalnie przekraczające inflację. Wiele osób inwestuje na rynku nieruchomości. Jeśli nie korzystają z kredytu i efektywnie wynajmują zakupione mieszkania to jest to bardzo dobra inwestycja. Wymaga jednak posiadania znacznego kapitału, zarządzania wynajmem, remontów itd. Jednak ryzyko takiej inwestycji przy obecnych cenach nieruchomości może w przyszłości wzrastać szczególnie gdy mieszkania nabywane są na kredyt. Stopy procentowe nie zawsze będą tak niskie, a ceny nieruchomości nie zawsze tylko rosną. Mamy przykłady Grecji i Hiszpanii.

Nasza propozycja jest skierowana do osób pragnących oszczędzać długoterminowo, lecz nie posiadających zasobów finansowych pozwalających na zakup mieszkania inwestycyjnego lub posiadających już takowe i chcących dywersyfikować swoje inwestycje.
W przypadku produktów inwestycyjnych, które maja zapewnić nam emeryturę, najważniejsza jest gwarancja wypłaty. Amerykański system ubezpieczeń na życie, największy na świecie, taką gwarancję zapewnia.
Ryzyko inwestycji w polisę z rynku wtórnego jest identyczne jak zakup polisy na życie u ubezpieczyciela.
Tego typu polisy są wymagane przez banki w przypadku udzielania kredytów hipotecznych. Nadzór nad rynkiem wtórnym polis na życie sprawuje Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Próg wejścia w Life Settlements jest kilka razy niższy niż zakup najtańszego mieszkania pod wynajem i wynosi 10 tys. USD. Inwestycja nie jest skorelowana z rynkiem kapitałowym ani surowcowym i nie podlega wahaniom koniunktury.
Stopa zwrotu w USD jest z góry znana z bardzo dużym prawdopodobieństwem i znacznie przewyższa oprocentowanie obligacji skarbowych czy lokat.
Horyzont inwestycyjny to minimum 2 lata. Inwestycja jest bezobsługowa. Bardzo dobrze nadaje się do dywersyfikacji geograficznej i walutowej każdego portfela inwestycyjnego.
Life Settlements to nowość na polskim rynku.
Inwestor przed podjęciem decyzji jest przez nas dokładnie informowany w bezpośredniej rozmowie o przebiegu procesu inwestycyjnego, ryzykach, szczegółowych warunkach umowy, sposobie wpłaty i wypłaty środków na konto banku powiernika. Po zapoznaniu się ze specyfiką tej inwestycji sam podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniej polisy spełniającej wymagane przez niego warunki. Nie jest możliwy zakup polisy ?przez internet? i bez zapoznania się ze wszystkimi dokumentami.
Brak jest jakichkolwiek opłat dodatkowych takich jak :
-
wynagrodzenie za zarządzanie
-
opłata za nabycie
-
wynagrodzenie success fee
Ze statystyki ostatnich 16 lat wynika, że przy odpowiednim doborze polis i reinwestowaniu inwestor może liczyć na podwojenie kapitału w okresie 6-10 lat. Dla osób oszczędzających długoterminowo nie jest to długi okres.
Wyniki zapadalności polis w latach 2019-2024 przedstawiam w zakładce Blog w artykule “Life Settlements-stopy zwrotu”

UWAGA! Powyższy przebieg inwestycji nie może i nie powinien być traktowany jako gwarancja określonego zwrotu z inwestycji w przyszłości.
