Skip to main content

Jak zainwestować w Life Settlements?

W polisy z rynku wtórnego USA można inwestować na trzy sposoby.

Pierwszy.

Bezpośredni zakup (cesja) polisy od ubezpieczonego obywatela USA. Ze względów prawnych, kapitałowych, logistycznych jest bardzo mało prawdopodobne, aby polski inwestor mógł z niego skorzystać. Nie będą go więc omawiał.

Drugi.

To inwestycja w certyfikaty inwestycyjne wyspecjalizowanego funduszu inwestycyjnego ( tzw. FIZ -Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Banki i fundusze hedgingowe magazynują zakupione polisy na życie, a następnie, gdy ich liczba przekroczy określoną wielkość (np. 200), łączą je w pule, które stanowią podstawę do emisji death bonds. Te są następnie sprzedawane jako bezpieczny instrument finansowy zamożnym inwestorom indywidualnym oraz inwestorom instytucjonalnym*.

Wiele znanych instytucji finansowych w USA skupuje polisy jednak nie wszyscy inwestujący na tym rynku chcą dzielić się z inwestorami wypracowanym zyskiem. Ponieważ rynek LS nie jest skorelowany ani z rynkami giełdowymi czy surowcowymi, ani z wysokością oprocentowania lokat czy obligacji, instytucje finansowe traktują go jako bardzo dobry sposób na bezpieczny i opłacalny “depozyt” nadwyżek kapitału ( np. jako dywersyfikacja dla amerykańskich obligacji skarbowych)

W Europie istnieje klika funduszy inwestycyjnych (Luxemburg, Dania, Wlk.Brytania, Szwecja, Malta) oferujących swoje certyfikaty przeważnie inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym o bardzo zasobnym portfelu. Jeden z funduszy, FinsionLife 2022, oferował w 2018 r certyfikaty inwestycyjne (CI) w cenie od 125 000 $. Zostały one wykupione przez dwa szwajcarskie fundusze emerytalne. Próg wejścia dla inwestorów indywidualnych w tego typu funduszach wynosi kilkadziesiąt tysięcy Euro (w Polsce min. 40 000 ?)

Występuje tutaj także opłata dystrybucyjna i koszty zarządzania rzędu 2-4% od zainwestowanej sumy. Trzeba także podzielić się z funduszem zyskiem osiągniętym ponad prognozowany w umowie poziom stopy zwrotu, tzw. success fee (wynagrodzenie za osiągnięcie celu wyznaczonego do realizacji w określonym czasie ). Roczna stopa zwrotu osiągana przez fundusze to 7-8% brutto. Polski inwestor powinien rozliczyć jeszcze podatek od zysków kapitałowych.

 

W Polsce fundusze zamknięte mogą być publiczne lub niepubliczne. Te drugie oferują CI wąskiej grupie inwestorów ? może je nabyć jedynie 149 podmiotów. Warunkiem uczestnictwa jest także minimalna wartość inwestycji (40 000 ?)**, która zazwyczaj przewyższa możliwości przeciętnego inwestora.

 

Trzeci.

To inwestycja w wybraną polisę z rynku wtórnego.

W USA istnieje ok 30 funduszy oferujących inwestorom cząstkowy udział w takiej polisie. Nad rynkiem czuwa Securities and Exchange Commission (SEC) odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Należy podkreślić, że inwestycja w wybraną polisę nie generuje kosztów zarządzania, opłat dystrybucyjnych czy success fee. Próg wejścia w inwestycję jest znacznie niższy i wynosi od min 10 000 $  w Polsce i 25 000 USD w innych krajach UE. Jest to także inwestycja całkowicie pasywna. Inwestor w pewnym procencie, zależnie od wielkości zainwestowanego kapitału, staje się uposażonym z amerykańskiej polisy na życie

Przy wyborze konkretnej polisy inwestor musi zwracać uwagę na kilka ważnych parametrów:

  1. Jakie towarzystwo ubezpieczeń na życie (Life Insurance Company) wystawiło polisę.

Oto spis najlepszych towarzystw w 2024 opublikowany przez US News 360 Reviews . Większość z Life Insurance Company notowanych jest na Wall Street i należą one do najsolidniejszych firm w USA.

 
2. Rating towarzystwa ubezpieczeniowego.

Do oferty zakupu polisy powinien być obowiązkowo dołączony aktualny rating towarzystwa wystawiającego daną polisę. Sporządzany jest on przez agencję ratingową AM Best, wyspecjalizowaną w ocenie firm ubezpieczeniowych. Zawiera podstawowe informacje finansowe o firmie z przeszłości i ocenę ich aktualnego stanu.

Fundusze oferują polisy wystawione tylko przez towarzystwa ubezpieczeniowe o uznanej renomie, długiej historii i stabilnej pozycji finansowej; rating B+ do A+++ (wg AM Best)

3. Prognoza medyczna (Life Expectancy-LE).

Należy sprawdzić przez kogo została sporządzona prognoza (Life Expectancy). W artykule “Ryzyko a Life Settlements” wymieniłem najbardziej liczące się firmy aktuarialne (Medical Underwriters) wykonujące LE od lat i mające wysoki procent trafionych prognoz.

Dobrą praktyką przy dodatkowej ocenie prognozy przeżycia jest zasięgnięcie opinii znajomego lekarza. W Niemczech i Szwajcarii lekarze stanowią znaczącą grupę inwestorów.

Istnieją jeszcze inne parametry, które należy wziąć pod uwagę analizując wejście w inwestycję Life Settlements. Dotyczą one konkretnych warunków umowy z firmą oferującą polisy LS.

Ważne jest m.in. :

  • jak dawno firma jest na rynku ?
  • z jakimi bankami współpracuje ?
  • na jakie konto przelewane są środki na inwestycję ?
  • czy jest ono oprocentowane i w jakiej wysokości ?
  • czy istnieje możliwość wcześniejszego wycofania się z inwestycji i na jakich warunkach?
  • i inne bardziej szczegółowe zawarte w umowie

Od ponad trzech lat doradzamy i pomagamy polskim inwestorom w wyborze i ocenie polis oferowanych na rynku europejskim przez Fidelity of Georgetown (USA).

Osoby zainteresowane tego rodzaju inwestycją, niezależną od rynków kapitałowych i o wysokim poziomie bezpieczeństwa (“Bezpieczeństwo a Life Settlements”) prosimy o bezpośredni kontakt.

Odpowiem na wszelkie pytania.

Proszę o komentarz i zadawanie pytań.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
10
lut, 2025